piątek, 22 marca 2013

Opis zbójnika-Janosika...



        Autorem drzeworytu pt. „Janosik” jest Władysław Skoczylas.
Centralnym motywem jest rozbójnik, stojący na paprociach. W oddali widać chaty, lasy i zamek.
        Janosik był przywódcą bandy zbójeckiej złożonej z około 30 osób. Urodził się 1688 roku. Pochodził ze Słowacji. W legendach i powieściach jest przedstawiany jako człowiek, który zabiera bogatym a rozdaje biednym.
Na obrazie został przedstawiony jako mężczyzna o poważnej zamyślonej twarzy. Z całej postaci bije pewność siebie. Jest dobrze zbudowanym mężczyzną.
Ubrany jest w strój góralski. W jego skład wchodzi: czapka(cucha),spodnie z wyszytymi parzenicami, buty(kierpce),pas zbójnicki oraz ciupaga.
Na prawym ramieniu Janosika siedzi orzeł który jest symbolem wolności, męstwa i niezależności
Na drugim planie po prawej stronie za postacią, w dolinie widnieją chaty góralskie oraz lasy.
W oddali na wzgórzu widać okazały zamek.
Na górze ponad głową Janosika widać napis: "Janosika imię nigdy nie zaginie".
            Drzeworyt Władysława Skoczylasa bardzo mi się podoba. Myślę, że autor trafnie ujął postać Janosika. Przedstawił go bardzo ładnie i szczegółowo.

1 komentarz:

  1. Dla wyjaśnienia czapka nazywa się kołbuk, a cucha to ta kurtka zwisająca przez ramię. W gwarze góralskiej na spodnie mówi się portki, a parzenice się haftuje, a nie wyszywa. Ten opis jest dla mnie mało profesjonalny. Jeśli ktoś nie zna folkloru na ten przykład góralskiego nie powinien zabierać się do pisania tego typu podstawówkowych opisów. Autor pisze co wie ale nie wie co pisze.
    Pozdrawiam.
    Krytyk

    OdpowiedzUsuń